Turnaj v pétanque

Mariánskolázeňsko, o.p.s. a Dobrovolný svazek obcí Mariánskolázeňsko (dále jen Svazek) sdružující obce: Dolní Žandov, Drmoul, Lázně Kynžvart, Mariánské Lázně, Stará Voda, Trstěnice, Tři Sekery, Valy, Velká Hleďsebe, Vlkovice a Zádub - Závišín vyhlašují Turnaj v pétanque.

Pro neznalé: Co je pétanque?

Pétanque je hra, která má svůj původ ve francouzském středomoří. Její počátky však sahají až do starověku a svou podobu získala ve starém Římě.

První oficiální pravidla byla vydána roku 1907 a první dlouhodobá soutěž byla uspořádána roku 1910 ve Franciii ve městě La Ciotat.

Nejpopulárnější je pétanque právě ve Francii. Patří k tamějšímu stylu života stejně jako jejich vynikající víno a proslulé sýry. Můžete se s ním setkat ve všech městech a vesničkách, převážně na jih od Lyonu. Každoročně se ve Francii koná více než 10 000 turnajů všech kategorií i významu.

 

II. ročník 2018

Termín konání turnaje: 16. 6. 2018

Místo turnaje: hřiště na pétanque v obci Valy

Pozvánka na turnaj v pétanque ke stažení zde.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Fotogalérie z uskutečněné akce ke stažení zde.

I. ročník 2017

Termín konání turnaje: 17. 6. 2017 

Místo turnaje: hřiště na pétanque v obci Valy

Pozvánka na turnaj v pétanque ke stažení zde.

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Stručná pravidla

  1. Ke hře jsou potřeba kovové koule o průměru 70 až 80 mm a malá dřevěná kulička. (hodnoty bývají dodržovány většinou u turnajů). Váha koulí nesmí překročit 800 g. Malá dřevěná kulička, tzv. „cochonette“ (prasátko) má průměr 30 mm.
  2. Proti sobě mohou hrát dva hráči nebo dvě družstva o dvou nebo třech spoluhráčích. Ve hře „hráč versus hráč“ má každý 3 koule. Ve hře „dva hráči versus dva hráči“ má každý z hráčů opět tři koule. Pokud proti sobě hrají družstva o třech hráčích, má každý pouze dvě koule. Součet koulí v týmu musí být šest.
  3. První družstvo je určeno hozením mince nebo dohodou. Hráč ze začínajícího družstva vybere startovní místo tak, že na zem nakreslí kruh, ze kterého se následně budou házet koule.
  4. Hráč nahodí prasátko do vzdálenosti 6 m až 10 m.
  5. Poté tento hráč hází svoji první kouli co možná nejblíže k prasátku. Obě hráčovy nohy musí zůstat v kruhu, dokud se koule nedotkne země.
  6. Protihráč se postaví do kruhu a snaží se hodit svoji kouli blíž k prasátku. Může tak učinit i vyražením soupeřovy koule nebo prasátka.
  7. Vždy hází družstvo, které prohrává až do doby než se ujme vedení nebo spotřebuje veškeré koule.
  8. Když už družstvo nemá koule, hráči druhého družstva házejí své zbývající koule.
  9. Hráči v družstvu se mohou libovolně střídat – pořadí není určeno. Nemohou si však předávat koule.
  10. Body za jedno kolo se počítají ve chvíli, kdy ani jedno družstvo nemá žádné koule. Vítězné družstvo získává jeden bod za každou kouli, která je blíže prasátka než první nejbližší koule poražených. Tzn., že jeden bod dostane družstvo, co má kouli nejblíže ke košonku plus jeden bod za každou další kouli, co je nejblíž.
  11. Hráč družstva, které vyhrálo předchozí kolo, hází prasátko z místa, kde ležel v závěru hry. Vítězem je družstvo, které získá celkové skóre 13 bodů.

 

Fotogalerie: Turnaj v pétangue

/album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1012-jpg1/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1013-jpg1/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1014-jpg1/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1015-jpg1/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1016-jpg1/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1018-jpg1/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1021-jpg/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1023-jpg/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1026-jpg/ /album/fotogalerie-turnaj-v-petangue/img-1027-jpg/